Rostoucí inflaci může překonat aktivně spravovaný svěřenský fond

Rostoucí inflaci může překonat aktivně spravovaný svěřenský fond

Nejrychlejší růst cen za poslední rok začíná výrazně ukrajovat z úspor lidí i firem. Inflace se dle nejčerstvějších říjnových údajů vyšplhala ke tříprocentní hranici. Úrokové sazby u bankovních účtů a termínovaných vkladů však stagnují a zůstávají blízko nule. A to i poté, co ČNB začala v létě navyšovat hlavní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení účtů u bank.

Za stagnujícími sazbami u depozit může především fakt, že čeští občané a firmy mají v bankách naspořeno rekordních 3,8 bilionu korun! Banky tedy mají peněz přebytek a nepotřebují získávat nové. To jinak činí právě zatraktivňováním úrokových sazeb u vkladů. Zrychlující růst cen se ČNB snaží mírnit prostřednictvím navyšování základní úrokové sazby, což od srpna učinila už dvakrát. Chce tak zdražit peníze v ekonomice, což má lidi i firmy přimět více spořit a méně utrácet. Jediné, kde se doposud růst sazeb projevil, jsou hypotéky. Sazby vzrostly v řádu několika desetin a banky avizují, že budou ve zdražování pokračovat...

Zatraktivnění úroků na účtech a termínovaných vkladech se ale nekoná. A podle analytiků bude tento trend pokračovat. V následujicích měsících se tak pravděpodobně od bank dočkáme pouze navyšování sazeb u hypoték, spotřebitelských či podnikatelských úvěrů.

Lidé i firmy se začínají více zajímat o možné alternativy, jak své peníze uchránit před rostoucí inflací, resp. jak je zhodnotit nad míru stávající inflace. Opět tak ožívá zájem o stavební spoření, výrazně se navyšuje také objem prostředků investovaných do podílových fondů. Jednou z dalších možností může být i vyčlenění finančních prostředků do aktivně spravovaného svěřenského fondu. Klient tak získá roční benefit převyšující inflaci a zároveň ochrání své peníze před nenadálými budoucími vlivy (insolvence, exekuce, apod.).

(pro získání více informací o aktivně spravovaných fondech navštivte sekci Partneři)

Ing. Tomáš Galus
jednatel společnosti